EN
TR
menu×
Tarihçe

Alkim, 1948 yılında Alkali Madencilik adı altında İstanbul’da kurulmuştur. Aynı yıllarda Madencilik ve Kimya Sanayi’ ne de adım atarak günümüze kadar uzanan uzun ve zor ancak başarılı yolculuğuna başlamıştır. 1963 yılında Alkim A.Ş., American Standart Oil’e ait Essex Interiole Fertilizer Co. şirketi ile büyük boyutlu yatırımlar yapabilmek amacı ile Alkim A.Ş. Joint Venture Şirketi oluşturuldu. Oluşan bu ortaklık sonucu madencilik ve kimya sektöründe 1971 yılına değin çalışmalara devam etti. Ancak Kora Ailesi 1971 yılında hisselerin tamamını aldı ve Alkim adı ile yoluna devam etti.

Alkim, Dazkırı Acı Göl’de en gelişmiş teknoloji içeren entegre Koralkim Sodyum Sülfat Tesisleri, Konya Cihanbeyli Sodyum Sülfat Tesisleri, kombine maden işletmeleri ve Çayırhan’ daki 195 milyon tonluk maden rezervi ile sodyum sülfat üretiminde dünya 5’ incisidir. Sodyum sülfat’ ta dünyada ilk ISO 9002 belgesini alan fabrika Koralkim Fabrikası olmuştur.

Çok uzun yıllar SEKA’ya sodyum sülfat satışı ile kağıt sanayiine hizmet veren Alkim, artan kağıt açığını da göz önüne alarak 1996 yılında İzmir / Kemalpaşa‘da yazı tabı ve kuşe kağıt tesisini kurmaya başlamıştır. Tesis 1997 yılında 55.000 ton/yıl kapasite ile üretime başlamıştır.

Alkim Kağıt San. ve Tic. A.Ş., 1999 yılı Haziran ayında %99.9 Alkim Alkali’ye ait bir şirket olarak, tesisler 79,441 m2 lik bir alan üzerinde 17.216 m2 lik kapalı alanda kurulmuştur.
×