EN
TR
menu×

ALKİM Kağıt Hakkında

Alkim Kağıt Tesislerinde ofset yazı tabı, kuşe ve ofis kağıtları üretilmektedir. Üretimin her aşamasında ileri teknoloji kullanılmaktadır. Yeni jenerasyon DCS ve QCS sistemleri prosesin her aşamasında kullanılmaktadır. 2000 yılından başlayarak Alkim Kağıt kalitesinde çok önemli gelişmeler olmuş ve ofset, fotokopi kağıtlarında en üst düzey kalite standartlarına ulaşmıştır. 


Bu doğrultuda kağıt makinemizde Dilution Headbox, Topformer, Profile Controlled Steam Box sistemleri, yeni Pressure Screen, formasyon control sistemi ve sensörü, kalınlık sensörü ve renk sensörü gibi teknolojik sistemler üst düzey kalitemize olumlu katkılar sağlamıştır. 

Kuşe kağıt üretiminde dünyada ilk kez Alkim’ de uygulanan bir sistem olan BTG  Gravürü sistemi ile single coating ile double coated spesifikasyonunda kuşe kağıt üretilmektedir. Bu üretim şekli online machine coating sistemidir ve CD ve MD coat weight sensörü ile de mükemmel kuşe kaplama kontrolü sağlanmaktadır. 

Konverting kısmında 3 adet ebat kesme makinası, ofis kağıtları için ise 6 cepli fotokopi kesme, paketleme ve kutulama sistemi, bir adet bobin dilme makinesi bulunmaktadır. 

Üretimin her aşaması selüloz beslemeden ürün yükleme aşamasına kadar konverting dahil bilgisayar destekli otomasyonla çalışmaktadır.

Kojenerasyon

5,2 MW ve 5,4 MW olmak üzere enerji üreten iki adet doğal gaz türbinimiz, tesisimizin tüm enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Enerji üretimimizin yanısıra atık ısı kazanında buhar elde edilerek sistemde kullanılmaktadır. İki yakıtlı olan kojenerasyon sistemlerimizin tesislerimizin tüm enerji ihtiyacını karşılamakta ve şebeke ile paralel çalışmaktadır.

ARGE 

Arge bölümünde rotogravür ve ofset baskı makinaları, pilot kuşe makinaları mevcuttur. Burada her çeşit kağıt ile ilgili ARGE çalışmaları sürdürülmekte, dünyanın bir çok yerindeki konferanslara elektronik ortamda katılınmaktadır. Alkim Arge ürün geliştirme ve kağıt sanayiinde yenilikler konusunda yoğun biçimde çalışmaktadır.  

Kalite Sistemleri

Alkim Kağıt ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, TS 18001 İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi belgelerine sahiptir. Ayrıca 1.hamur yazı tabı üretiminde Türkiye’de  FSC belgesine  sahip ilk kuruluştur. 

Çevre

Alkim Kağıt 2002 yılında Ege Çevre Ödülünü kazanmıştır. Alkim Kağıt  2,5 milyon USD yatırım ile kimyasal ve biyolojik arıtma tesislerini kağıt tesisinden önce tamamlamış ve devreye alınmıştır. 

2011 yılından itibaren  yasal gereklilikler  nedeniyle  atık suyumuz Kemalpaşa organize sanayi arıtma tesisine  verilmekle  birlikte  kendi atık su arıtma  tesisimizde her an devreye  alınabilecek şekilde  faal  tutulmaktadır.

Kağıt üretimimiz tamamı ile gıda sertifikalıdır. Bu doğrultuda kullanılması uygun olmayan tüm kimyasallar portföyümüzden çıkarılmıştır. Alkim Kağıt Türkiye’de arıtma suyunu geri kazanan tek kağıt tesisidir. 2010 yılında EBSO tarafından düzenlenen çevre yarışmasında teşvik ödülüne layık görülmüştür.

Satışlarımız

Üretimlerimizin %85-%90 yurt içi, %10-15 yurtdışına satılmaktadır. Alkim Kağıt 32 ülkeye ihracat yapmakta, Avrupa ülkeleri bunlar arasında önemli yer tutmaktadır. Ofset kağıtlarımız yurt içinde ve yurt dışında kalite arayan bir çok firma tarafından tercih edilmektedir. Yurt dışında özellikle ofset ve fotokopi kağıtlarımız talep görmektedir. Avrupa’nın yanı sıra, Balkan ülkeleri ve Afrika gelişen pazarlarımızdır.
×